צניחת עפעף

צניחת עפעף מפריעה לך לראיה ו/ או לאסתטיקה של הפנים?

פרופ' בן סימון רופא עיניים המתמחה בניתוחים אסתטיים מסביר אודות צניחת עפעפיים – Ptosis.

מדוע התופעה מתרחשת?

צניחת עפעפיים שונה מעודף עור עפעף / בלט שומן, בהם גובה או מנח העפעפיים תקין. ההבחנה חשובה לטובת התאמת הטיפול וחשוב שתתבצע על ידי רופא עיניים מומחה עפעפיים בלבד. 

 

צניחת עפעפיים סיבות 

נפילת עפעף מתרחשת בשל חולשה הדרגתית של השריר, יכולה להיות ביטוי להפרעה מולדת, בפרט במקרים של צניחת עפעף ילדים או משנית לסיבות אחרות אותן פרופ׳ בן סימון יכול להעריך בבדיקה במרפאה. 

מבחינה אסתטית לעיתים נראה מנח נמוך של עפעף עליון אחד ביחס לעפעף השני ולעיתים שני העפעפיים העליונים "צונחים" ביחס לממוצע המקובל לאותו גיל באוכלוסייה. 

במקרים רבים הצורך בניתוח תיקון נעשה בהתוויה רפואית בשל הסתרה לציר הראייה, מה שהפוך את הטיפול האסתטי לטיפול פונקציונלי בעל חשיבות תפקודית שחיונית לאיכות חייו של המטופל. 

הדבר משמעותי יותר בילדים כאשר הפרעה כזו יכולה לגרום להתפתחות עין עצלה ומחייב טיפול מהיר, ומעקב גם על ידי רופא עיניים ילדים. 

 

הפתרון לתיקון צניחת עפעף תחתון  או עליון נפול הוא לרוב ניתוח אסתטי

 

ישנם מספר סוגי ניתוחים לתיקון צניחת עפעף עליון מתוכם בוחר רופא עפעפיים את הגישה המתאימה ביותר למצב הפרטי של המטופל ובהתאם למידת הצניחה ותפקוד שריר העפעף. 

לכל גישה ניתוחית יתרונות וחסרונות אשר ידונו בפירוט עם המטופל לפני החלטה על ניתוח. 

גם כשהניתוח מאוד מוצלח, והסיכוי לסימטריה בין העפעפיים גבוהה מאוד, יש מקרים בהם ניתוח ראשון לא מביא לתוצאה אופטימלית ויהיה צורך בניתוחי עפעפיים נוספים לתיקון. חשוב לקחת זאת בחשבון ולהתאזר בסבלנות ואורח רוח לפני שיוצאים לדרך. 

מומלץ לעשות ניתוח בכל מקרה שהצניחה מפריעה תפקודית או אסטתית, וכמובן בילדים למנוע התפתחות של עין עצלה. 

צניחת עפעפיים או נפילת עפעפיים יכולה להיות נראית ומורגשת בצניחת עפעף תחתון או עליון, צניחת עפעף בעין אחת או בשתיהן כך שמתקבל מראה של עפעף נפול בעין אחת או בשתיהן.

 

הרמת עפעף עליון או תחתון הינה בעלת חשיבות שהיא לא רק אסתטית או תפקודית ויש לה גם תפקיד נפשי ורגשי חשוב מאד. שינוי אסתטי קבוע שאדם מבצע מתוך רצון הלב מוביל לשיפור הדימוי העצמי ועלייה ברמת האושר באופן שהוא חסין להסתגלות כלפיה. זה נתון מאד מעניין וחשוב בעיקר על רקע הכרוניקה של אושר שנוצר כתוצאה משינוי שקרה. 

כל שינוי או שיפור שאנחנו מבצעים שתפקידו לשמח אותנו מעלה את רמת האושר שלנו, אבל מדובר בעלייה זמנית. אנחנו חווים אושר ואנחנו מסתגלים אליו די מהר. קל לראות את זה למשל כשקונים רכב חדש או אפילו את רכב החלומות. אנחנו נשמח בו כמה שבועות שלאחריהם נחזור להרגיש כפי שהרגשנו לפני שהשגנו אותו וכלפי רכב החלומות שהשגנו, נרגיש בדיוק את אותם הרגשות שיש לנו לכל רכב אחר, אפרורי ככל שיהיה. באופן הזה, רמת התרומה של רכב החלומות לרמת האושר הכללית בחיינו היא מוגבלת ותוקפה קצר טווח. 

בטיפולים אסתטיים לעומת זאת המצב שונה, והוא שונה באופן חריג שלא דומה לשום דבר אחר. אנחנו לא מסתגלים לרמת האושר. רמת האושר שלנו לאחר הליך אסתטי לא תחזור להיות כפי שהייתה לפני שביצענו את ההליך. היא לא תחזור לרמה זאת לאחר מספר שבועות או חודשים, אלא טווח הנורמה הבסיסית של מידת האושר תשודרג לעד. ניתוחים פלסטיים רצויים שנעשו בלב שלם- מביאים לאדם אושר שלא נס ליחו. 

 

תמונות לפני / אחרי ניתוח הרמת עפעפיים עליונים

מהלך הניתוח וההחלמה

ניתן לתיקון צניחת עפעפים הוא ניתוח שכיח ונחשב לניתוח בטיחותי. כמובן שכמו בכל ניתוח קיימים סיכונים מסוימים שכוללים סיכונים מההרדמה וכן גם סיכון של נזק לעצב או לאיבר עצמו. ככל שהרופא המנתח והמרדימה שלצידו מיומנים ומומחים בעבודתם, כך הסיכון צונח בהתאם והתוצאות טובות יותר. 

בפרט בניתוחים אסתטיים למיומנות הרופא המנתח יש השפעה אדירה על התוצאה הסופית, על ההיתכנות של צורך בניתוח נוסף ועל הסיבוכים שעשויים לקרות במהלך הניתוח ולאחריו, לכן חשוב לבחור ברופא בעל ניסיון עשיר ושעות ניתוח מרובות. 

הניתוח עצמו מתבצע תחת הרדמה מלאה ואינו אורך זמן רב. לאחר הניתוח עשויה להיות נפיחות באזור שתפחת בהדרגה בשבועות שסמוכים לניתוח. באופן טבעי עשויים להיות גם כאבים שלאחר הניתוח. הכאבים ניתנים לניהול באמצעות תרופות OTC. חשוב לשמור על הגינה של האזור ולהיצמד להדרכות הסיעודיות שיתקבלו בשחרור הביתה על מנת למנוע זיהום ולהבטיח החלמה אופטימלית. 

לאחר הניתוח יישארו תפרים או סיכות בחתך הניתוחי לפרק זמן של שבועיים, שבסיומו יהיה צורך להגיע למרפאה על מנת להסירם. צלקות קטנטנות שיישארו ייעלמו כמעט לחלוטין עם הזמן ובכל מקרה תהיינה סמויות למראה. 

 

במהלך השבועות הראשונים שלאחר הניתוח עשויה להיות תחושת נימול באזור הניתוחי כחלק מתהליך ההחלמה. תחושה זו תחלוף באופן טבעי לאחר מספר שבועות. לתאום 

תור אצל פרופ' גיא בן סימון צלצלו לטלפון מספר 050-2971663.

לתיאום פגישת ייעוץ השאר פרטים
ונציג מטעמנו ישוב אליך בהקדם!

דילוג לתוכן