הרמת עפעפיים

הרמת עפעפיים

פרופ' בן סימון רופא עיניים המתמחה בניתוחים אסתטיים מסביר אודות הרמת עפעפיים עליונים – Upper eyelid blepharoplasty

מדוע התופעה מתרחשת?

עם השנים חלה תופעה טבעית של היוצרות עודף עור בעפעפיים עליונים המלווה בבלט או בשקיעה של שומן.

צניחת עפעפיים שונה מעודף עור עפעף / בלט שומן, בהם גובה או מנח העפעפיים תקין. ההבחנה חשובה לטובת התאמת הטיפול וחשוב שתתבצע על ידי רופא עיניים מומחה עפעפיים בלבד.

פרופ’ גיא בן סימון צניחת עפעפיים עליונים

מדוע מומלץ לעבור ניתוח הרמת עפעפיים עליונים?

כאשר עודף העור מפריע מבחינה אסתטית, או יוצר תחושת כובד ועייפות בעפעפיים ניתן לשקול ניתוח להסרת העור העודף על מנת להקנות לפנים מראה צעיר, רענן ופחות עייף.

למי הניתוח מתאים?

ניתוח הרמת עפעפיים ובכללי ניתוחי עפעפיים מתאים לנשים החל מגיל 40 הסובלות מעודף עור והפרעה אסתטית או תפקודית נלווית כמו תחושת כובד או הפרעה לשדה הראיה. במקרים מסוימים הניתוח יכול להתבצע בגילאים צעירים יותר.

כיצד להתכונן לניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח הרמת עפעפיים עליונים מתבצע בהרדמה מקומית בדרך כלל עם טשטוש לוריד (סדציה), ולכן יש לבוא בצום של 8 שעות מאוכל, ניתן לשתות מים עד 3 שעות לפני הניתוח (אם הינך חולה במחלת הסוכרת, תידרש לצום 6 שעות בלבד). כאשר נוטלים תרופות לדילול דם / נוגדי קרישה יש להפסיק ליטול מספר ימים לפני הניתוח לפי המלצת הרופא המנתח ובאישור הרופא המטפל. יש לבוא עם מלווה לניתוח מאחר שלא ניתן לנהוג או לחזור לבד בתחבורה ציבורית בשל השפעת חומרי ההרדמה, ובשל הנפיחות המקומית שלאחר הניתוח.

כיצד מתבצע ניתוח הרמת עפעפיים?

ניתוח להרמת עפעפים הוא ניתוח שכיח ונחשב לניתוח בטיחותי. כמובן שכמו בכל ניתוח קיימים סיכונים מסוימים שכוללים סיכונים מההרדמה וכן גם סיכון של נזק לעצב או לאיבר עצמו. ככל שהרופא המנתח והמרדימה שלצידו מיומנים ומומחים בעבודתם, כך הסיכון צונח בהתאם והתוצאות עשויות להיות טובות יותר.

בפרט בניתוחים אסתטיים למיומנות הרופא המנתח יש השפעה רבה על התוצאה הסופית, על ההיתכנות של צורך בניתוח נוסף ועל הסיבוכים שעשויים לקרות במהלך הניתוח ולאחריו, לכן חשוב לבחור ברופא בעל ניסיון עשיר ושעות ניתוח מרובות. הניתוח עצמו מתבצע תחת הרדמה מקומית עם או ללא סדציה ואינו אורך זמן רב.

הרופא המנתח מסמן את עודף העור בעפעפיים, בעזרת טוש סימון עדין. החתך מתבצע בקפל הטבעי של העפעף כך שכמעט תמיד לא ניתן לראות צלקת לאחר הניתוח. לאחר ההרדמה מוסר העור העודף, והחתך נתפר בתפר עדין ממושך. במקרים מסוימים ובהתאם להפרעה האסתטית, מסירים או ממקמים מחדש שומן עודף בעפעפיים, מקבעים את בלוטת הדמעות, ומתקנים את גובה העפעף כאשר יש צניחת עפעפיים הנלווית לעודף העור. במקרים בהם יש חסר שומן בעפעף (עיניים שקועות) ניתן לשקול הזרקת שומן עצמי על מנת להקנות מראה מלא וצעיר יותר לעפעפיים ולפנים העליונים.

תקופת ההחלמה מהניתוח

הניתוח עצמו מתבצע תחת הרדמה מקומית עם או ללא טשטוש (סדציה) ואינו אורך זמן רב. לאחר הניתוח עשויה להיות נפיחות באזור שתפחת בהדרגה בשבועות שסמוכים לניתוח. באופן טבעי עשויים להיות גם כאבים קלים לאחר הניתוח. הכאבים ניתנים לניהול באמצעות תרופות OTC. חשוב לשמור על הגינה של האזור ולהיצמד להדרכות הסיעודיות שיתקבלו בשחרור הביתה על מנת למנוע זיהום ולהבטיח החלמה אופטימלית.

לאחר הניתוח יישארו תפרים או סיכות בחתך הניתוחי לפרק זמן של שבועיים, שבסיומו יהיה צורך להגיע למרפאה על מנת להסירם. צלקות קטנטנות שיישארו ייעלמו כמעט לחלוטין עם הזמן ובכל מקרה תהיינה סמויות למראה.

במהלך השבועות הראשונים שלאחר הניתוח עשויה להיות תחושת נימול באזור הניתוחי כחלק מתהליך ההחלמה. תחושה זו תחלוף באופן טבעי לאחר מספר שבועות. 

בשבוע הראשון שלאחר הניתוח ישנה נפיחות קלה של העפעפיים, עם שטפי דם תת עוריים. בדרך כלל הראיה תקינה ואין כל מניעה מלבצע פעילות שגרתית למעט פעילות גופנית מאומצת או שחיה בבריכה. מקובל למרוח משחה אנטיביוטית על פצע הניתוח במשך שבוע, וכן להניח קומפרסים קרים ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח, על מנת להקטין את הנפיחות. לאחר 7-14 ימים מוסרים התפרים במרפאה. התוצאה הסופית של הניתוח נצפית כחודש עד שלושה חודשים לאחר הניתוח.

איך לבחור רופא מומחה להרמת עפעפיים?

חשוב לבחור רופא מומחה ברפואת  עיניים  עם התמחות  על בניתוחי עפעפיים –  אוקולופלסטיקה תחום ייחודי המתמקד בניתוחי עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים (שקעים מתחת לעיניים), הרמת מצח וגבות וניתוחי ארובת העין ודרכי דמעות. כמו גם שיהיה בעל ניסיון בניתוחי עפעפיים, שיוכל לאבחן ולהתאים את הניתוח או הטיפול הנדרש עבורכם. מומלץ לראות תמונות לפני ואחרי ניתוח של מנותחים אחרים על מנת להתאים ציפיות, ולעתים ניתן אף להתייעץ עם מנותחים כדי להבין את החוויה של הטיפול וההחלמה.

מה כוללת פגישת הייעוץ המקדימה במרפאתו של פרופ׳ בן סימון?

בפגישה נעשית  היכרות ראשונית, הבנת רצון המטופל והתאמת הציפיות לתוצאה האפשרית. פרופ׳ בן סימון מבצע בדיקה מקיפה של העין לאמוד מחלות ומצבים נלווים שיחייבו התאמה של הניתוח לבריאות העין. כמו גם מתבצעת בדיקה מקיפה של העפעפיים, וכלל ההפרעות האסתטיות והתפקודיות אותן ניתן לשפר. לאחר דיון עם המטופלים מתבצעת תוכנית טיפולית מיטבית. על פי רוב הפתרון הוא ניתוחי אך במקרים אחרים ישנם טיפוליים שאינם ניתוחיים כמו הזרקות בוטוקס, peeling או חומרי מילוי

לאחר הבדיקה המטופלים עוברים למנהלת המרפאה להשלמת בדיקות ולקבלת הפרטים הטכניים של הניתוח, כולל תיאום מועד.

צוות המרפאה  כולל את מירי ספיר, המקבלת את המטופל משלימה חלק מהבדיקות המקדימות, ומשמשת כיועצת אסתטית, ועם אנה קסנר מנהלת המרפאה לתיאום הניתוחים ולקבלת פרטים מלאים על אופי התהליך. 

פרופ’ גיא בן סימון צניחת עפעפיים עליונים

תמונות לפני / אחרי ניתוח הרמת עפעפיים עליונים

שאלות ותשובות ניתוח הרמת עפעפיים עליונים

ניתוח הרמת עפעפיים יכול להחזיר אותן למצב קודם בהתאם לגורם לצניחה.
במקרים בהם קיימת צניחת גבות ולא מבוצע ניתוחי ייעודי להרמת הגבות, הרי שניתוח הרמת עפעפיים לא ישנה את מצב הגבה, ולעתים אף עלול לגרום לצניחה קלה של הגבה.

ניתוח הרמת עפעפיים מתבצע לרוב בגילאים 40 ומעלה, אם כי במקרים מסוימים עשוי להתבצע בגילאים צעירים יותר. ככל שמתבגרים ישנן תופעות נלוות כמו צניחת שומן, ספיגה של שומן, צניחה של בלוטת הדמעות וצניחה יחסית של המצח והגבות. בטרם מקבלים החלטה יש לתת את הדעת על כל אחד מהנושאים הנ״ל ולהתאים את הניתוח לציפיות המטופל ולרצונו

צניחת עפעפיים הינה תופעה שכיחה הנובעת משתי סיבות:

  1. עודף עור עפעפיים שאכן מחמיר עם שעות היום, ובא לידי ביטוי בערב.
  2. חולשת שריר העפעף העליון.

במקרה זה לרוב צניחה חמורה יותר, אך גם היא יכולה להופיע יותר בשעות הערב לאחר שעות עבודה.

בכל מקרה מומלץ להיבדק על ידי רופא עיניים מומחה לניתוחי עפעפיים על מנת לאבחן את אופי צניחת העפעפיים, במידת הצורך להפנות לבדיקות נוספות ולהמליץ על הטיפול הניתוחי המתאים

בלט שומן מרכזי בעפעפיים העליונים הינה תופעה שכיחה שקורית באופן טבעי עם השנים. כאשר הבלט מפריע מבחינה אסתטית ניתן לשקול הסרה כירורגית שלו או הסטה שלו לאיזור שקוע בעפעף (בדרך כלל מהמרכז לאמצע העפעף). חשוב להבין כי ישנים מקרים של נפיחות בשומן הגבה אשר לא תושפע מניתוח הרמת עפעפיים, מאחר שלא ניתן להסיר שומן באיזור זה.

עיניים שקועות מאופינות בספיגה טבעית של שומן באיזור העפעפיים והגבות
ROOF – retro orbicularis oculi fat
במידה שהתופעה מפריעה אסתטית ניתן לשלב בניתוח הרמת העפעפיים הזרקה של שומן עצמי מהבטן או הירך. הפעולה מקנה לעפעפיים מראה מלא, רענן יותר וצעיר .

 

דילוג לתוכן