הרמת גבות ומצח

הרמת גבות ומצח

(Forehead lift / Brow lift)

ניתוח הרמת גבות ומצח מול ניתוח הרמת עפעפיים

מנח הגבות והמצח משמעותיים במתן מראה צעיר ורענן לפנים ומהווים שיקול חשוב בהחלטה על ניתוח עפעפיים עליונים, ובטיפולים אסתטים כדוגמת בוטוקס או הזרקת חומרי מילוי.

באופן טבעי, עם השנים מופיעה צניחה הדרגתית של הגבות והמצח על גבי העפעפיים העליונים, הגורמת להפרעה אסתטית ולתחושה של צניחת עפעפיים / עודף עור עפעפיים.

ישנן מספר טכניקות לטיפול בתופעה של צניחת מצח וגבות תלוי במידת הצניחה ובמידת ההפרעה האסתטית. למרות הדמיון והקרבה הפיזית, ניתוח עפעפיים והרמת גבות ומצח הן שתי פרוצדורות שונות, נפרדות ומתייחסות לאזורים שונים ומשיגות תוצאה אסתטית אחרת. האבחון וההתאמה של ההליך יתבצע על ידי הרופא המנתח. חשוב להבין שכאשר ישנה צניחה משמעותית של הגבות, ניתוח הרמת עפעפיים יביא לשיפור חלקי או מועט אם אינו מלווה בניתוח הרמת גבות. התאמת הציפיות לפני הניתוח קרדינלית להצלחת ההליך הרפואי, ולשביעות רצון המטופלים.

לצפייה בתוצאות של הליך הרמת גבות לפני ואחרי המשיכו בגלישה בלחיצה כאן. 

מהו הליך הרמת גבות ומצח?

הרמת גבות, brow lift, הוא הליך שמטרתו לשפר את הצניחה הטבעית שמתרחשת בעקבות כוח הכבידה שינויים ברקמת הקולגן, ואבדן הנפח באיזור העפעפיים העליונים והגבות. הרמת הגבות מאפשרת פתיחה של אזור העין וחזרה למראה הקודם. התוצאה של הרמת גבות ומצח היא מראה רענן וצעיר יותר אשר לרוב מלווה בדימוי עצמי גבוה יותר ובמידת שביעות רצון רבה הנשמרת לאורך זמן.

בשלבים המוקדמים של הצניחה ניתן לשקול טיפולים שאינם ניתוחיים כמו הזרקה של בוטוקס בצידי העיניים או חומרי מילוי באיזור הגבות. הזרקות חוזרות יכולות לשפר את מנח הגבות לאורך זמן ולדחות את הצורך בניתוח תיקון צניחת גבות. יש מקרים בהם ההשפעה של בוטוקוס או חומרי מילוי היא תת מיטבית ומומלץ לשקול ניתוח.

אחת מהתופעות הבולטות של הגיל היא אבדן נפח רקמות וביחוד רקמת השומן. דלדול יחסי של רקמת השומן בפנים מופיעה בכל האיזורים – מצח וגבות, עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים וקוי הלסת. בעפעפיים העליונים ספיגת השומן מקנה מראה של עיניים שקועות, בגבות הדגשה של הרקמה הגרמית (עצם) ותחושה של צניחת גבות. בעפעפיים תחתונים ספיגת השומן מקנה מראה של שקיות או עיגולים שחורים מתחת לעיניים. במקרים רבים בטרם החלטה על ניתוח, ניתן לשקול הזרקה של חומרי מילוי להחזיר את הנפח שאבד, על מנת להקנות מראה צעיר ורענן יותר. פרופ׳ בן סימון מבצע הזרקות של חומצה היאלורונית שהוא חומר הנמצא באופן טבעי בגוף, וכן משתלב היטב ברקמות התקינות עם אחוז נמוך של תופעות לוואי.
הזרקת החומצה אפשרית ישירות לרקמת הגבה או השקעים בעפעפיים התחתונים. לעתים יש צורך ביותר מטיפול אחד וכן ניתן לשלב עם הזרקות בוטוקס להחלשת הקמטים בצידי העינים ובמצח ולעצב את מנח וצורת הגבה.
כאשר בכל זאת מחליטים על הליך ניתוחי של הרמת עפעפיים או הרמת מצח וגבות, במקרים רבים פרופ׳ בן סימון ממליץ על הזרקת שומן עצמי על מנת להחזיר את הנפח החסר. גם כאן הזרקת השומן תעשה באיזורים דומים, אך ניתן להזריק כמויות גדולות יותר ולשלב הזרקה באיזורים נוספים בלחיים ובפנים. החזרת הנפח היא בעלת חשיבות אסתטית רבה, לעתים לא פחותה מאשר ההליך הניתוחי עצמו.

תהליך ניתוח הרמת גבות

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית עם טשטוש  לוריד או בהרדמה כללית תלוי ברצון המטופל ובגורמים  נוספים אשר ידונו עם הרופא  המנתח במועד פגישת הייעוץ. במקרים רבים הניתוח משולב עם ניתוח עפעפיים  תחתונים במידה שנדרש. הרופא מסמן את כיוון ההרמה הרצוי (וקטור ההרמה) כמו גם מדגיש הרמה צידית או מרכזית לפי העדפת המטופל והתוצאה הרצויה. ישנם מקרים בהם מתבצעת הרמת גבות ישירה בחתך סמוך לקו  הגבה ומסירים את העור העודף במידה הנדרשת. לרוב ההחלמה מהירה והצלקת אינה משמעותית כחודשיים לאחר הניתוח.  כאשר ניתן מבצעים הרמת גבות בגישה אנדוסקופית (מפורט להלן) כאן החתכים מתבצעים בתוך קו השיער ללא צלקת נראית.

הטכניקות לניתוח הרמת גבות

הניתוח המועדף במקרים של צניחת הגבה הוא הרמת גבות אנדוסקופית

שמתבצעת בטכניקה זעיר פולשנית (minimally invasive) על ידי יצירת חתכים קטנים נסתרים בקו השיער ומתיחת העור מעלה דרכם באופן שלא מותיר צלקת חיצונית. מדובר על ניתוח שכיח באופן יחסי עם תוצאות טובות ופרופיל בטיחות גבוה. הניתוח מקנה מראה טבעי צעיר ורענן לפנים העליונים והוא הבחירה המועדפת של מטופלות רבות. בגברים פחות מומלץ לבצע ניתוח הרמת גבות בגישה אנדוסקופית.

קיימות שתי גישות לניתוח הרמת גבות: אחת היא הרמה subperiosteal, בה מתבצעת הפרדה במישור סמוך לרקמת העצם. מישור זה נחשב לבטוח באופן יחסי מאחר שהוא נוח לדיסקציה (הפרדה) ואינו מכיל רקמה עצבית מוטורית. השנייה היא גישה preperiosteal בטכניקה זו, ההפרדה נעשית במישור התת עורי. הפרדה זו עלולה להיות מאתגרת טכנית, אך יש הגורסים כי היא נותנת תוצאות טובות יותר לאורך זמן. אין לכך תשובה ברורה, ולכל מנתח העדפה משלו.

קיבוע המנח החדש של הגבות מתבצע בעזרת תפרים עמוקים באיזור הצדי ובעזרת ברגי טיטניום עדינים באזורים המרכזים. חשוב להבין כי הברגים לא נראים או מורגשים והם דומים לסיכות המשמשות לתפירת העור. לאחר כשבועיים הברגים והסיכות מוסרים במרפאה, בהליך שאינו מלווה בכאב או אי נוחות. כשבוע לאחר הניתוח פרופ׳ בן סימון מבצע הזרקת בוטוקס לאזור המצח על מנת להחליש את שריר המצח ולהבטיח ריפוי אסתטי טוב יותר.

ניתוח הרמת עפעפיים וניתוח הרמת גבות הן פרוצדורות שונות, אך במקרים רבים ניתן לשלב ביניהם על מנת לקבל תוצאה טובה יותר.

אפשרויות נוספות להרמה מסוימת של הגבה היא הזרקת חומרי מילוי, והזרקת Botox-A לשרירי ההבעה בצידי העין ובמצח. במקרה זה השיפור יהיה מסוים וקצר טווח באופן יחסי. משך השפעה של חומרי מילוי ובוטוקס הינו מספר חודשים ולאחר מכן חלה ירידה הדרגתית שלה, מה שדורש טיפולים משלימים כל פרק זמן. במקרים שבהם הצניחה אינה משמעותית או שהמטופלים מהססים לניתוח, זו יכולה להיות הבחירה המועדפת, כך שהתיקון המתקבל מספק ובו זמנית משמש כטיפול מניעתי להחמרת הצניחה. עם זאת סביר להניח שבשלב מסוים קצב הצניחה הטבעית יגבר על יכולות הבלימה של הטיפול השמרני והתערבות פולשנית תדרש על מנת לקבל תוצאות טובות יותר.

החלמה מהניתוח

  • ניתוח הרמת גבות הוא ניתוח טוב, שכיח ונחשב לבטיחותי. ההחלמה ממנו מלווה באי נוחות מסוימת, אבל זו נחשבת להחלמה לא קשה וקצרה יחסית.

    ניתוח הרמת הגבות מתבצע תחת הרדמה כללית ואת התפרים או הסיכות ששימשו לסגירת החתך הניתוחי מסירים כשבועיים לאחר הניתוח. נפיחות ושטפי דם באזור המצח והרקות נמשכת שבועיים והיא פוחתת בהדרגה במהלך 1-2 חודשים לאחר הניתוח. לעתים עלולה להופיע תחושת נימול או ירידה בתחושה באזור המנותח, שלרוב חוזרת לנורמה תוך מספר חודשים. יש קושי בהרמת הגבות לאחר הניתוח אך כאמור היא חולפת בדומה לחוסר התחושה. במקרים נדירים יותר, בייחוד בהפרדה שטחית עלולים לקבל שיתוק של עצב הפנים – אם כי סיבוך זה הוא נדיר מאוד בניתוח הרמת גבות.שבוע לאחר הניתוח תתבצע הזרקת בוטוקוס  לשרירי המצח על מנת לשמר את הגבות במנח הרצוי.

    התוצאה  האסתטית הסופית  מושגת  חודש עד  חודשיים לאחר הניתוח.

איך לבחור רופא מומחה לניתוח הרמת גבות ומצח?

חשוב לבחור רופא מומחה ברפואת  עיניים  עם התמחות  על בניתוחי עפעפיים –  אוקולופלסטיקה תחום ייחודי המתמקד בניתוחי עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים (שקעים מתחת לעיניים), הרמת מצח וגבות וניתוחי ארובת העין ודרכי דמעות. כמו גם שיהיה בעל ניסיון רב בניתוחי הרמת מצח וגבות, שיוכל לאבחן ולהתאים את הניתוח או הטיפול הנדרש עבורכם. מומלץ לראות תמונות לפני ואחרי ניתוח של מנותחים אחרים על מנת להתאים ציפיות, ולעתים ניתן אף להתייעץ עם מנותחים על מנת להבין את החוויה של הטיפול וההחלמה. כמו גם חשוב לקבל הסבר מדויק על תהליך הניתוח, ההחלמה התוצאות האסתטיות הצפויות הסיבוכים האפשריים ואפשרויות הטיפול בהם. פרופ׳ בן סימון מלווה את המנותחים בכל ההליך ניתוחי ומבטיח טיפול לכל אורך שלבי ההחלמה ולאחריה.

מה כוללת פגישת הייעוץ המקדימה במרפאה של פרופ' בן סימון?

בפגישה נעשית  היכרות ראשונית, הבנת רצון המטופל והתאמת הציפיות לתוצאה האפשרית. פרופ׳ בן סימון מבצע בדיקה מקיפה של העין לאמוד מחלות ומצבים נלווים שיחייבו התאמה של הניתוח לבריאות העין. כמו גם מתבצעת בדיקה מקיפה של העפעפיים, וכלל ההפרעות האסתטיות והתפקודיות אותן ניתן לשפר. לאחר דיון עם המטופלים מתבצעת תוכנית טיפולית מיטבית. על פי רוב הפתרון הוא ניתוחי אך במקרים אחרים ישנם טיפוליים שאינם ניתוחיים כמו הזרקות בוטוקס, peeling  או חומרי מילוי. 

לאחר הבדיקה המטופלים עוברים למנהלת המרפאה להשלמת בדיקות, ולקבלת הפרטים הטכניים של הניתוח, וכן לתיאום מועד הניתוח.

צוות המרפאה כולל את מירי ספיר, המקבלת את המטופל משלימה חלק מהבדיקות המקדימות, ומשמשת כיועצת אסתטית, ואת אנה קסנר מנהלת המרפאה לתיאום הניתוחים ולקבלת פרטים מלאים על אופי התהליך.

תמונות לפני ואחרי של ניתוח הרמת גבות ומצח

שאלות ותשובות הרמת גבות ומצח

הרמת גבות או הרמת מצח  בגישה האנדוסקופית היא טכניקה ניתוחית זעיר פולשנית, המתבצעת דרך חתכים קטנים מאחורי קו השיער. באופן כזה אין צלקת עורית לאחר הניתוח. הניתוח מתבצע בעזרת אנדוסקופ וכך מתאפשר דרך חתכים קטנים נסתרים. ישנן טכניקת ניתוחיות נוספות כמו הרמה ישירה או הרמה צידית כאשר הטכניקה הניתוחית מותאמת למצב המטופל ולתוצאה הרצויה. הניתוח בדרך כלל מלווה בתוצאות אסתטיות טובות ובעל פרופיל בטיחות גבוה.

הרמה של צידי הגבה אפשרית כאשר חשוב להקפיד על מראה טבעי של הפנים והגבות. במידה שנדרשת הרמה צידית בלבד ניתן להסתפק בשני חתכים צידיים מעל הגבה או אחורית לקו השיער, מה שמקטין את משך הניתוח. המונח fox  eyes  לרוב מתייחס  להרמה צדית,  והקניית מראה  שקד  לעיניים. 

אחוז  ההצלחה של  ניתוח הרמת גבות, עומד על  95% ובמקרים אלה התוצאה  נשמרת לאורך שנים.  במידה  שנותרת אסימטריה לאחר הניתוח או  שמושגת הרמה במידה פחותה מהנדרש ניתן לבצע ניתוח תיקון בדרך כלל 3-6 חודשים לאחר הניתוח. בפגישת הביקורת שלושה חודשים לאחר הניתוח, משווים את התמונות לפני ואחרי ניתוח, בוחנים את התוצאה ואת שביעות רצון המטופל, ומחליטים על מעקב שגרתי או תוכנית להשלמת טיפולים אסתטיים נוספים.

ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח מומלץ לבצע קומפרסים קרים לאיזור על מנת להקטין את מידת הבצקת ושטפי הדם. אין מניעה לצאת מהבית כבר ביום הראשון לאחר הניתוח, ומה שמגביל הם שטפי הדם והבצקות, לכן כדאי להצטייד במשקפי שמש, כובע או סרט ראש. הליכות רגליות ניתן לבצע יום לאחר הניתוח אך פעילות גופנית מאומצת כמו שחיה, אופניים, ריצה, פילאטיס ויוגה יש לדחות  1-2  שבועות לאחר הניתוח. רוב המטופלים חוזרים לעבודה 1-2 שבועות לאחר הניתוח, אם כי התוצאה הסופית מושגת כחודש עד חודשיים  לאחר הניתוח.

ניתוח הרמת גבות נחשב בטוח באופן יחסי, אך כמו לכל ניתוח  סיבוכים  עלולים לקרות, למרבה המזל ברובם המכריע ניתן  לטפל.  תוצאה  אסתטית תת אופטימלית או שלא לשביעות רצון  המטופל, כאן מבצעים הערכה מחודשת בוחנים את מידת השיפור ביחס למצב לפני הניתוח, והאם כדאי או מומלץ לבצע טיפולים או ניתוחים נוספים. חוסר תחושה או נימול באיזור המצח, מופיע כמעט תמיד וחוזר מספר שבועות לאחר הניתוח. חולשה של שריר המצח גם היא נפוצה, וצפויה להשתפר בשבועות שלאחר הניתוח. שיתוק מלא של השריר מאוד מאוד נדיר. סיבוך אפשרי נוסף הוא ספיגה יחסית של שומן באזור המצח והרקות, בה ניתן לטפל על ידי הזרקת שומן עצמי במועד הניתוח, או הזרקת חומרי מילוי לאחר הניתוח בהתאם למידת ההפרעה האסתטית.

דילוג לתוכן