הרמת מצח וגבות

(Endoscopic Browlift)

ניתוח הרמת גבות מול ניתוח הרמת עפעפיים

אזור העיניים הוא אזור מרכזי ומשמעותי של הפנים, כמאמר המשפט הידוע- העיניים הם החלון לנשמה. עם זאת, אזור העיניים הוא גם הרגיש ביותר באזור הפנים ולכן נוטה יותר לפגיעה. בין אם בעפעפיים התחתונים ומתחת לעין עצמה, בין עם בעפעפיים העליונים ובין אם באזור הגבות. למעשה מדובר בשלושה אזורים שונים שבכל אחד מהם גישות הטיפול יהיו פרטניות ומותאמות למאפיינים הספציפיים של האזור. 

באופן טבעי , עם השנים מתקיימת צניחה הדרגתית של הגבות והמצח על גבי העפעפיים העליונים, הגורמת להפרעה אסתטית ולתחושה של צניחת עפעפיים / עודף עור עפעפיים. 

בשלבים הראשונים של תחילת הצניחה ההבדלים הינם זניחים אבל מדובר על נזק מצטבר, כך שמהר מאד המצב הופך לבלוט וניכר עד כדי שינוי קווי המתאר של הפנים. קיימות מספר טכניקות לטיפול בתופעה של צניחת גבות לשלבים ראשונים ולשלבים מתקדמים יותר. עם זאת מקרים אלה אינם מתאימים לניתוח הרמת עפעפיים מאחר שההפרעה היא במנח הגבה ולא במנח העפעף. למרות הדמיון והקרבה הפיזית, ניתוח עפעפיים והרמת גבות הן שתי פרוצדורות שונות, נפרדות ומתייחסות לאזורים שונים. האבחון והתאמת ההליך יתבצע על ידי הרופא. 

לצפייה בתוצאות של הליך הרמת גבות לפני ואחרי המשיכו בגלישה בלחיצה כאן. 


מה זה הרמת גבות 

הרמת מצח וגבות הוא הליך שתפקידו לתקן את הצניחה הטבעית שמתרחשת בעקבות כוח הכבידה והחלשות ייצור הקולגן, הנפח ושחיקה כללית. הרמת הגבות מאפשרת פתיחה של אזור העין וחזרה למראה הקודם להתדרדרות. התוצאה של הרמת מצח וגבות באה במראה רענן וצעיר יותר, בדימוי עצמי גבוה יותר ובמידת שביעות רצון ואושר גבוהות יותר, לאורך זמן. 

בשלבים הראשונים של הצניחה הזרקה של בוטוקס תעכב את ההתדרדרות והיא כשלעצמה מהווה טיפול מונע ואפקטיבי. עם זאת, בשלבים מתקדמים יותר של צניחה הבוטוקס התוצאה עשויה לא להשביע רצון ולכן הבחירה המועדפת על ידי הרופא המטפל תהיה בדרך כלל ניתוח שיאפשר מידה רבה יותר של שליטה בתיקון האזור. 


הטכניקות לניתוח הרמת מצח וגבות 

הניתוח המועדף במקרים של צניחת הגבה הוא הרמת גבות אנדוסקופית שמתבצעת בשיטת פלישה מינימלית ביותר על ידי יצירת חתכים קטנים ונסתרים בקו השיער ומתיחת העור מעלה דרכם באופן שהוא סמוי מהעין. מדובר על ניתוח שכיח למדי עם תוצאות נהדרות וכמעט ללא סיכונים בזכות מידור רמת הפלישה, אך לא נטול לחלוטין- כמו כל ניתוח אחר. הניתוח מקנה מראה טבעי צעיר ורענן לפנים העליונים והוא הבחירה המועדפת של אנשים רבים. 

לביצוע הליך של הרמת הגבות קיימות שתי גישות לביצוע הפרוצדורה. גישה אחת היא גישת הרמה מסוג  sub-preiosteal . בגישה זו, הכירורג מבצע הפרדה באזור שנקרא הפריאוסט והחתך מבוצע תחתיו. אזור זה נחשב לאזור בטוח לטיפול זאת משום שהוא בטוח מבחינת עצבוב מוטורי וכן נוח לביצוע דיסקציה (חתך ניתוחי). הגישה הניתוחית השנייה לביצוע הליך של הרמת גבות היא גישה שנקראת  pre-periosteal ובטכניקה זו, החתך הניתוחי- הדיסקציה נעשית ברקמה התת עורית. דיסקציה זו עלולה להיות מעט קשה יותר מבחינה טכנית, אך יש הגורסים כי היא נותנת תוצאות טובות יותר לאורך זמן , ולכן עדיפה על פני הגישה הראשונה. 

למרות שניתוח הרמת עפעפיים וניתוח הרמת גבות הן פרוצדורות שונות במקרים רבים ניתן לשלב בין השניים ובכך לקבל תיקון שלם יותר. 

כאמור, אפשרויות נוספות להרמה מסוימת של הגבה היא הזרקת חומרי מילוי לאיזור הגבה, והזרקת Botox-A  לשרירים בצידי העין ובמצח. במקרה זה השיפור יהיה מינורי וקצר טווח. השפעות של חומרי מילוי ובוטוקס נמשכות כמה חודשים בממוצע ולאחר מכן חלה ירידה הדרגתית שלה, מה שדורש ביצוע טיפולי תחזוקה שוטפים. במקרים שבהם הצניחה היא לא משמעותית זו יכולה להיות הבחירה המועדפת, כך שהתיקון שמתקבל הוא מספק דיו ובמקביל הטיפול משמש גם כמניעתי. עם זאת סביר להניח שבשלב מסוים קצב הצניחה הטבעית יאפיל על יכולות הבלימה של הטיפול השמרני והתערבות פולשנית יותר תדרש על מנת לקבל תוצאות שניכרות לעין. 


החלמה מהניתוח 

ניתוח הרמת מצח וגבות הוא ניתוח פשוט, קצר, שכיח ונחשב לבטיחותי. ההחלמה ממנו מלווה באי נוחות מסוימת, אבל זו נחשבת להחלמה לא קשה וקצרה יחסית. 

ניתוח הרמת הגבות מתבצע תחת הרדמה כללית ואת התפרים או הסיכות ששימשו לסגירת החתך הניתוחי מסרים כשבועיים לאחר הניתוח. לאחר הניתוח צפויים להיות סימנים שישכחו בשבועות שסמוכים לו. 

נפיחות באזור המצח והרקות הנמשכת כשבועיים לאחר ההליך והיא פוחתת בהדרגה במהלך  1-2 חודשים לאחר הניתוח. 

לעתים עלולה להופיע תחושת נימול או ירידה בתחושה באזור המנותח, שלרוב חוזרת לרמה תקינה תוך מספר חודשים. 

במקרים נדירים יותר, בייחוד בדיסקציה שטחית עלולים לקבל שיתוק של עצב הפנים – אם כי סיבוך זה הוא נדיר למדי בניתוח הרמת גבות. 


לקביעת תור לייעוץ מקצועי, ביצוע אבחון ותיאום תור לטיפול אנא צלצלו לטלפון מספר 050-2971663 או באימייל clinicgbs@gmail.com ונשמח לעמוד לשרותכם.

לתיאום פגישת ייעוץ השאר פרטים
ונציג מטעמנו ישוב אליך בהקדם!

דילוג לתוכן