צניחת עפעפיים

צניחת עפעפיים

Upper Eyelid Ptosis
צניחת עפעפיים עליונים הינו מצב בו מנח העפעף העליון נמוך ביחס לציר הראיה או ביחס לעפעף השני.
צניחת עפעפיים עליונים מוגדרת כמנח נמוך של העפעף העליון ביחס למרכז האישון. זו תופעה שכיחה בגיל המבוגר, אך יכולה להיות גם מולדת או נרכשת. שימוש ממושך בעדשות מגע, ניתוחי עיניים, דלקות עיניים חוזרות, שימוש ממושך בטיפות עיניים וחבלות כל אלה יכולים לגרום לצניחת עפעפיים עליונים. מחלות נוירולוגיות שונות יכולות להסתמן או להתאפיין בצניחת עפעפיים. במקרים שבהם הצניחה אקוטית מומלץ לפנות לרופא העיניים. צניחת עפעפיים עליונים גורמת להפרעה אסתטית במראה הפנים, אך במקרים רבים גם להפרעה תפקודית בשל הסתרה חלקית לציר הראיה. בילדים צניחת העפעף עלולה לגרום להתפתחות עין עצלה.

 

צניחת עפעפיים סיבות

נפילת עפעף מתרחשת בשל חולשה הדרגתית של השריר, יכולה להיות ביטוי להפרעה מולדת, בפרט במקרים של צניחת עפעף בילדים או נערים, משנית לסיבות אחרות אותן פרופ׳ בן סימון יכול להעריך בבדיקה במרפאה.

מבחינה אסתטית לעיתים נראה מנח נמוך של עפעף עליון אחד ביחס לעפעף השני ולעיתים שני העפעפיים העליונים "צונחים" ביחס לממוצע המקובל לאותו גיל באוכלוסייה.

במקרים רבים הצורך בניתוח תיקון נעשה בהתוויה רפואית בשל הסתרה לציר הראייה, מה שהופך את הטיפול האסתטי לטיפול פונקציונלי בעל חשיבות תפקודית שחיונית לאיכות חייו של המטופל.

הדבר משמעותי יותר בילדים כאשר הפרעה כזו יכולה לגרום להתפתחות עין עצלה ומחייבת טיפול בשלב מוקדם, ומעקב גם על ידי רופא עיניים ילדים.

מדוע מומלץ לעבור ניתוח תיקון צניחת עפעפיים עליונים?

הסיבה השכיחה היא שינוי ניווני של השריר המרים את העפעף העליון (levator aponeurosis) עם התרופפות החיבור בין השריר לעפעף (levator dehiscence).

צניחת עפעף יכולה להיות ביטוי של מחלות נוירולוגיות שונות, או מחלות סיסטמיות אחרות ולכן יש צורך בהערכה ובדיקה יסודיים טרום הניתוח. צניחת עפעף פתאומית יכולה להצביע על ארוע רפואי משמעותי ומחייבת טיפול רפואי כלל שניתן מוקדם.

צניחת עפעפיים אחרי הזרקות בוטוקס עשויה להופיע כתופעת לוואי שלאחר הטיפול ולרוב תהיה זמנית ותחלוף לבד. צניחת עפעף לאחר בוטוקס מתקיימת גם באופן טבעי לאחר סיום השפעת הבוטוקס ומהווה את האינדיקציה שהגיע הזמן לטיפול האסתטי הבא.

במקרים של צניחת עפעפיים עליונים המופיעה בגיל צעיר יחסית שאינה צניחה מולדת:

חשוב לשלול צניחה משנית בשל מחלה סיסטמית או בשל הפרעות מקומיות כמו שימוש בעדשות מגע, שימוש ממושך בטיפות עיניים, דלקות עיניים (כדוגמת ורנליס, עם פפולות מתחת לעפעף העליון) או floppy eyelid syndrome.

כאשר צניחת העפעפיים מפריעה מבחינה אסתטית, או גורמת להפרעה חלקית בציר הראיה ניתן לשקול ניתוח תיקון צניחת העפעף.

פרופ’ גיא בן סימון צניחת עפעפיים עליונים

למי הניתוח מתאים?

בהתאם לגורם לצניחה, גיל החולה, והפתולוגיות הנלוות במרבית המקרים יבוצע ניתוח לתיקון צניחת עפעפיים.
ניתוח תיקון צניחת עפעפיים מתאים לכל מי שסובל מצניחת עפעפיים עם הפרעה אסתטית או תפקודית נלווית כמו תחושת כובד או הפרעה לשדה הראיה. בתינוקות וילדים עם צניחת עפעפיים עליונים והפרעה לציר הראיה, הניתוח מתבצע בהקדם כדי למנוע התפתחות של עין עצלה, אך לא לפני הגעת התינוק לגיל שנה ומשקל של 10 ק"ג.

איך להתכונן לניתוח?

ניתוח תיקון צניחת עפעפיים עליונים מתבצע בהרדמה מקומית בדרך כלל עם טשטוש לוריד (סדציה), ולכן יש לבוא בצום של 8 שעות מאוכל, ניתן לשתות מים עד 3 שעות לפני הניתוח (במידה והנך סובל ממחלת הסוכרת תידרש לצום 6 שעות בלבד). כאשר נוטלים תרופות לדילול דם / נוגדי קרישה יש להפסיק ליטול מספר ימים לפני הניתוח לפי המלצת הרופא המנתח ובאישור הרופא המטפל. יש לבוא עם מלווה לניתוח מאחר שלא ניתן לנהוג או לחזור לבד בתחבורה ציבורית בשל השפעת חומרי ההרדמה, ובשל הנפיחות המקומית שלאחר הניתוח. בתינוקות וילדים הניתוח מתבצע בהרדמה כללית.

במקרים של צניחת עפעפיים עליונים המופיעה בגיל צעיר יחסית שאינה צניחה מולדת:

חשוב לשלול צניחה משנית בשל מחלה סיסטמית או בשל הפרעות מקומיות כמו שימוש בעדשות מגע, שימוש ממושך בטיפות עיניים, דלקות עיניים (כדוגמת ורנליס, עם פפולות מתחת לעפעף העליון) או floppy eyelid syndrome.

ניתוח תיקון צניחת עפעפיים עליונים / ניתוח פטוזיס

ptosis מה זה ?

בהתאם לגורם לצניחה, גיל החולה, והפתולוגיות הנלוות במרבית המקרים יבוצע ניתוח לתיקון פטוזיס.

על השאלה פטוזיס מה זה ? התשובה היא חיבור מחדש של השריר המרים את העפעף לרקמת העפעף.

ניתוח צניחת עפעפיים מיועד לתיקון נפילת עפעף באמצעות תיקון השריר שאחראי על אחיזתו. נפילת עפעפיים בגיל צעיר חשוב אפילו יותר, הן מסיבות אסתטיות והן מסיבות מניעתיות.

הגישה יכולה להיות דרך חתך בקפל העפעף (eyelid crease) בייחוד במקרים בהם משולב תיקון קוסמטי של העפעפיים (cosmetic blepharoplasty) או במקרים של צניחת עפעפיים חמורה.

במקרים של צניחת עפעף עליון קלה, ניתן לבצע ניתוח בגישה אחורית ללא חתך עור (דרך לחמית העפעף העליון) על מנת להשיג תוצאה אסתטית  טובה. 

במחקר שערכנו מצאנו כי ניתוח תיקון צניחת עפעפיים בגישה אחורית (הסרת שריר Muller) נותן תוצאה אסתטית טובה יותר ומלווה בפחות סיבוכים. 

ניתוח בגישה אחורית מתאים לצניחת עפעפיים קלה עד בינונית (מדידות MRD של 1-2 ממ') וכן במטופלים אשר הגיבו למבחן טיפות אפרין שנעשה במרפאה.

במבחן זה מזליפים טיפות אפרין 10%, ממתינים כ 10 דקות ובודקים את מנח העפעף. אם העפעף הגיע לגובה רצוי ניתן לבצע את הניתוח.

יתרון נוסף לניתוח הרמת עפעפיים בגישה אחורית הוא שהניתוח מהיר באופן (כ 10 דקות לכל צד), ואין צורך בכיוון תוך ניתוחי של גובה וצורת העפעף כמו בניתוח בגישה החיצונית. 

בילדים ובצניחת עפעפיים במחלות ניוון שרירים, לעתים אין תפקוד של שריר העפעף ולכן יש צורך לחבר את העפעף לשריר המרים את המצח והגבות (frontalis suspension) בעזרת חומרים סינטטים או עצמיים (למשל גיד מהרגל).

מקובל כי ניתוח בעזרת חומרים עצמיים נוטים להחזיק זמן ממושך יותר לעומת חומרים סינטטים.

בנוסף חומרים סינטטים עלולים להזדהם מה שמחייב הוצאה שלהם ולעתים אף ניתוח חוזר להרמת העפעף.

במקרים רבים בחירת הטיפול המועדפת היא שילוב של בוטוקס אחרי ניתוח עפעפיים לצורך עידון של מנח הגבות ביחס לעפעפיים.

תהליך הניתוח

הניתוח מתבצע לפי תפקוד שריר העפעף ומידת הצניחה, כאשר ישנן מספר טכניקות אפשריות. במידה שיש עודף עור נלווה, ביחוד בגיל המבוגר, מומלץ לבצע ניתוח הרמת עפעפיים או הסרת עור עודף בשילוב עם ניתוח תיקון צניחת עפעפיים. החתך מתבצע בקפל העפעף על מנת להמנע מצלקת בולטת. בניתוח מקדמים או מקצרים את השריר המרים את העפעף עד לקבלת מנח תקין וסימטרי בין העיניים. בצניחה קלה של עפעפיים, ניתן לבצע את הניתוח בגישה אחורית ללא חתך בעור. במקרים של צניחת עפעפיים עם תפקוד ירוד של השריר, מבצעים חיבור של העפעף לשריר המרים את הגבה – frontalis suspension or transfer.

החלמה מניתוח צניחת עפעפיים עליונים

בשבוע הראשון שלאחר הניתוח ישנה נפיחות קלה של העפעפיים, עם שטפי דם תת עוריים. בדרך כלל הראיה תקינה ואין כל מניעה מלבצע פעילות שגרתית למעט פעילות גופנית מאומצת או שחיה בבריכה. מקובל למרוח משחה אנטיביוטית על פצע הניתוח במשך שבוע, וכן להניח קומפרסים קרים ביומיים הראשונים שלאחר הניתוח, על מנת להקטין את הנפיחות. לאחר 7-14 ימים מוסרים התפרים במרפאה. התוצאה הסופית של הניתוח נצפית כחודש עד שלושה חודשים לאחר הניתוח, כאשר במהלך תקופת ההחלמה יכולה להיות אסימטריה במידת הנפיחות, גובה העפעף ואסימטריה בין העיניים.

על מנת להקטין את מידת הנפיחות מומלץ להשתמש בקומפרסים קרים ביומיים הראשונים לאחר הניתוח (בעזרת מגבת לחה וקרח או אפונה קפואה המונחת על המגבת).

לאחר מכן חל תהליך איטי של ספיגת הדימום וצבע העפעפיים הופך כחלחל / ירקרק. מרבית הנפיחות חולפת בשבוע שבועיים הראשונים, ובשלב זה ניתן לחזור לעבודה.

לעתים בימים הראשונים יתכן מצב של חוסר סגירה מושלמת של העפעפיים (ביחוד במקרים של קיצור השריר או חיבור העפעף לשריר המצח) וחשוב להשתמש בטיפות ומשחות עיניים מסככות, חוסר סגירה זו חולפת לרוב בשבוע שבועיים הראשונים שלאחר הניתוח.

איך לבחור רופא מומחה לניתוח תיקון צניחת עפעפיים?

חשוב לבחור רופא מומחה ברפואת  עיניים  עם התמחות  על בניתוחי עפעפיים –  אוקולופלסטיקה תחום ייחודי המתמקד בניתוחי עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים (שקעים מתחת לעיניים), הרמת מצח וגבות וניתוחי ארובת העין ודרכי דמעות. כמו גם שיהיה בעל נסיון בניתוחי עפעפיים, שיוכל לאבחן ולהתאים את הניתוח או הטיפול הנדרש עבורכם. מומלץ לראות תמונות לפני ואחרי ניתוח של מנותחים אחרים על מנת להתאים ציפיות, ולעתים ניתן אף להתיעץ עם מנותחים על מנת להבין את החויה של הטיפול וההחלמה.

מה כוללת פגישת הייעוץ המקדימה במרפאתו של פרופ׳ בן סימון?

בפגישה נעשית  היכרות ראשונית, הבנת רצון המטופל והתאמת הציפיות לתוצאה האפשרית. פרופ׳ בן סימון מבצע בדיקה יסודית של העין לאמוד מחלות ומצבים נלווים שיחייבו התאמה של הניתוח לבריאות העין. כמו גם מתבצעת בדיקה מקיפה של העפעפיים, וכלל ההפרעות האסתטיות והתפקודיות אותן ניתן לשפר. לאחר דיון עם המטופלים מתבצעת תוכנית טיפולית מיטבית. על פי רוב הפתרון הוא ניתוחי אך במקרים אחרים ישנם טיפוליים שאינם ניתוחיים כמו הזרקות בוטוקס, peeling  או חומרי מילוי. 

לאחר הבדיקה המטופלים עוברים למנהלת המרפאה להשלמת בדיקות ולקבלת הפרטים הטכניים של הניתוח, כולל תיאום מועד.

צוות המרפאה  כולל את מירי ספיר, המקבלת את המטופל משלימה חלק מהבדיקות המקדימות, ומשמשת כיועצת אסתטית, ועם אנה קסנר מנהלת המרפאה לתיאום הניתוחים ולקבלת פרטים מלאים על אופי התהליך. 

תמונות לפני / אחרי ניתוח תיקון צניחת עפעפיים

תיקון צניחת עפעפיים בילוד / צניחה מולדת של עפעפיים עליונים

  • CONGENITAL PTOSIS
  • צניחה מולדת של העפעפיים מחייבת בדיקה על ידי רופאי עיניים לשלול התפתחות של עין עצלה.
  • התפתחות תקינה של חוש הראיה תלויה בגירוי הראיתי ובמעבר תקין של הגירוי מהעין למוח הראיתי.
  • במקרים בהם יש הפרעה בגירוי – כמו בצניחה מולדת של עפעפיים עלולה להתפתח עין עצלה עם ראיה ירודה שאינה ברת תיקון.
  • לכן, מצב זה מחייב בדיקה על ידי רופאי העיניים. במקרים מסויימים הצניחה אינה מחייבת ניתוח אלא מטעמים קוסמטים, כאן ניתן לדחות את הניתוח לגיל הילדות המאוחר לפי החלטת הילד וההורים.
  • סוג הניתוח תלוי במידת תפקוד השריר (LEVATOR FUNCTION / EXCRUSION) טווח תנועת העפעף בממ' ממבט למטה למבט למעלה, כאשר מקבעים שריר הפרונטליס על ידי לחץ על הגבה.
  • בתפקוד טוב 12 ממ' ומעלה ניתן לבצע ניתוח קידום או קיצור שריר הלבטור (LEVATOR ADVANCEMENT OR RESECTION), במקרים של תפקוד ירוד – 4 ממ' ופחות יש צורך לבצע ניתוח FRONTALIS SUSPENSION.
  • במקרים גבוליים ניתן לשקול ניתוח קיצור שריר אך אחוז ההצלחה אינו ברור.

תמונות לפני / אחרי ניתוח תיקון צניחה מולדת של עפעף ימין עליון

שאלות ותשובות ניתוח תיקון צניחת עפעפיים

במקרים רבים יש להוציא עודף עור (ניתוח קוסמטי של הרמת עפעפיים) מאחר שכאשר מרימים עפעף מודגש קפל העור הטבעי.

בנוסף יש להגדיר מחדש את קפל העפעף וליצור קפל דינמי שישווה לעפעף מראה טבעי.

ניתוח קיצור שריר יכול להעשות בגישה חיצונית (חתך עור) או גישה פנימית (מצד העפעף הפונה לעין) בהתאם למידת צניחת העפעפיים.

במקרים אלו לרוב אין תפקוד לשריר העפעף ויש צורך בחיבור מחדש של העפעף לשריר המרים את המצח והגבות.

במקרים אלה ניתן להשתמש בחומר מלאכותי (כדוגמת שתל גורטקס) או לקחת פיסת גיד מהירך.

התופעה אותה את מתארת אכן נגרמת על ידי עצבוב משותף לעפעף על ידי עצב 3 ועצב 5 (העצב לתחושה ולשרירי הלעיסה).

השם המדעי Marcus Gunn Jaw Winking Phenomenon.

ישנם מספר סוגי ניתוחים אותם ניתן להציע בשלבים שונים של המחלה, אם כי במקרים רבים אין צורך בניתוח.

מובן שבהתאם לסוג הניתוח כך גם ההצלחה ולא הייתי אומר שבאופן גורף הניתוחים אינם מומלצים.

העיקרון המנחה הוא לבצע את הניתוח המינימלי שיסייע בפתרון הבעיה.

אם צניחת העפעף משמעותית ומפריעה (תפקודית או קוסמטית) ניתן לתקן אותה לרוב על ידי קיצור שריר העפעף.

אם תנועתיות העפעף מפריעה יש לנתק את שריר העפעף וליצור חיבור מלאכותי בין שריר הגבה לשריר העפעף כך שהתנועה בעת היניקה תפסק ומנח העפעף במבט ראשוני יהיה תקין.

יש לבצע בדיקה מלאה של העיניים כולל רפרקציה על מנת לשלול התפתחות של עין עצלה, בנוסף יש לבחון את תפקוד שריר העפעפיים. לאחר מכן ניתן להחליט על מדיניות הטיפול.

בהחלט ניתן לעשות תיקונים קוסמטים נוספים באיזורים סביב העין בעת ניתוח הרמת עפעפיים.

יש לזכור כי ניתוח באיזור נוסף כרוך בהרדמה לאותו איזור, וכן משך הניתוח מתארך בהתאם לסוג הפעולה המבוצעת.

במקרים רבים אנו מבצעים ניתוחי עפעפיים עליונים, עפעפיים תחתונים ותיקון צניחת עפעף בניתוח אחת. וכן אם ישנם נגעים שפירים המפריעים קוסמטית ניתן להסירם.

רטרקציה לטרלית של עפעפיים תחתונים הינה בעיה ידועה, והיא עשויה לנבוע מחולשה של הגיד המחבר את העפעף לצידי העין (ארובה) ו / או מצניחה יחסית של פנים מרכזיות.

לעתים הרטרקציה מופיעה לאחר ניתוח עפעפיים תחתונים שבוצע בחתך עור חיצוני ו / או הוצאת עור ביתר.

בכל מקרה בהתאם לגורם לרטרקציה יש לתכנן את הניתוח.

לעתים ניתוח קצר באופן יחסי ניתן לחבר את העפעף מחדש לארובה בחלק הלטרלי (יצירת הגיד מחדש או חיזוק הגיד הקיים), אך במקרים אחרים בהם יש חסר רקמה יש צורך בניתוחים מעט יותר מורכבים (הרמת פנים מרכזיות דרך לחמית העין).

לפי תאורך נראה כי יהיה צורך בחיזוק הגיד מחדש אך מובן שלא ניתן לקבוע אלא לאחר בדיקה מדוקדקת של מנח העפעף, מידת בלט העין, מנח פנים מרכזיות ומידת האלסטיות של העפעף התחתון.

ניחת עפעפיים יכולה להופיע בכל גיל, החל מהרך הנולד ודרך הגיל המבוגר.

בילדות, האינדקציות לניתוח הרמת עפעפיים הן:

  1. הפרעה לציר הראיה וחשש להתפחות עין עצלה
  2. הפרעה קוסמטית

אנו מנתחים ילדים עם צניחת עפעפיים (פטוזיס) בכל גיל, החל בשבוע – חודש אם קיימת הפרעה בראיה וכלה בגיל שנה עד 18 מטעמים קוסמטים, כך שאין הגבלה לגיל בניתוח הרמת עפעפיים.

יש לבצע בדיקת עיניים מלאה כולל חדות ראיה, תפקוד שריר העפעף על מנת לתכנן את סוג הניתוח הדרוש. ישנם מספר סוגים של ניתוחים לתיקון פטוזיס – בהתאם לממצאי הבדיקה.

צניחת עפעף מלידה נובעת לרוב מחולשה של שריר העפעף עם תפקוד ירוד של השריר.

במקרים אלה לא ניתן לבצע ניתוח ישירות על שריר העפעף (קיצור וחיזוק השריר) ויש צורך לחבר את שריר העפעף לשריר המרים את הגבה.

פעולה זו ניתן לבצע בעזרת חומרים סינטטים כדוגמת גורטקס סיליקון או על ידי לקיחת גיד מהירך לחיבור העפעף לשריר המצח.

לאחר הניתוח העיניים תהינה פתוחות במבט ישר, אך עלולה להופיע בעיה בסגירה מושלמת של העפעפיים בייחוד בלילה.

בדרך כלל יש צורך בשימוש בתחליפי דמעות בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח

במקרים מסוימים ניתן לשקול גם קיצור מירבי של שריר העפעף
supra-maximal levator resection, או קידום שריר המצח frontalis transfer.

ניתוח תיקון פטוזיס בעין הוא ניתוח שכיח ונחשב לבטיחות ופשוט. ניתוח פטוזיס מחיר נקבע בהתאם למקרה הפרטי והמאפיינים הספציפיים של המטופל. 

לתאום תור צלצלו לטלפון מספר 050-2971663 או באימייל clinicgbs@gmail.com ונשמח לעמוד לשרותכם.

דילוג לתוכן