שברים בארובת העיניים

שברים בארובת העיניים נובעים בעיקר מחבלה כהה (כמו נפילה, תאונות דרכים, פגיעת כדור, קטטה). השבר השכיח נקרא Blowout fracture והוא נובע משבר בקיר התחתון של הארובה (רצפת הארובה, לכיוון הסינוס המקסילרי), לרוב ישנה צניחה של תוכן ארובה (שומן / שריר) לתוך הסינוס. התסמינים הקליניים הינם נפיחות ודימום נכרים בעפעפיים עם אבדן תחושה באיזור העפעף התחתון. אלה חולפים לרוב תוך מספר ימים. כאשר אין הגבלה קיצונית בתנועת גלגלי העיניים אין דחיפות לניתוח תיקון השבר, ויש להמתין מספר ימים. בשברים גדולים יש לנתח על מנת למנוע שקיעת העין (Enophthalmos). במקרים בהם ישנה כליאה של שריר (muscle entrapment) באיזור השבר, לרוב החולה יחוש בחילות, הקאות, וקושי נכר בפתיחת העיניים, כאן יש לנתח בהקדם האפשרי על מנת למנוע נזק נוסף לשריר. בכל מקרה של חבלה לארובה (כהה / או חדה) יש לבצע הדמיה ארובתית (CT) על מנת לבחון קיום שבר וכן לשלול גופים זרים תוך ארובתיים.

ניתוח תיקון שברים בארובת העיניים – Orbital blowout fracture

הניתוח מתבצע דרך צידו הפנימי של העפעף (חתך נסתר דרך הלחמית), בעת הניתוח חושפים את איזור השבר, ומחזירים את הרקמה שצנחה לסינוס אל הארובה. במקום השבר מניחים חומר פלסטי (או שתל עצם) על מנת להחזיר את הנפח לארובה. במקרים בהם ישנם גופים זרים תוך ארובתיים והוצאתם אינה מסכנת את העין, ניתן לבצע ניתוח ארובתי להוצאת הגוף הזר.
במקרים מסוימים  פרופ׳ בן סימון  משתמש בשתלים מותאמים אישית custom  made  implants לפי גודל  השבר, תמונת ההדמיה ומבנה הארובה שאינה מעורבת.

החלמה מניתוח שברים בארובת העיניים

בימים הראשונים ישנם כאבים בארובה מלווים בנפיחות ודמם תת עורי, לעתים תתכן הגבלה בתנועה ואף כפל ראיה שיחלוף תוך מספר ימים עד שבועות. חוסר תחושה באיזור השבר יכול להמשך מספר חודשים ובמרבית המקרים חולף.

תמונות לפני ניתוח:


מאמרים מקצועיים קשורים:

לתיאום פגישת ייעוץ השאר פרטים
ונציג מטעמנו ישוב אליך בהקדם!

דילוג לתוכן