מה זה אוקולופלסטיקה ואיך בוחרים מנתח עפעפיים מומלץ

אוקולופלסטיקאי מומלץ הוא רופא עיניים כירורג בעל לימוד והכשרה לביצוע ניתוחים פלסטיים: בעל רשיון מומחה לעסוק ברפואת עיניים ורפואה פלסטית.

 

מדוע כדאי לבצע ניתוח אסתטי באזור העיניים על ידי אוקולופלסטיקאי מומלץ (רופא עיניים פלסטיקאי)?

עדיף לפנות לרופא עיניים עם התמחות על מוכרת בניתוחים אסתטים וניתוחים משחזרים (בהתאם לתחום ההתמחות), שבצע אלפי ניתוחים פלסטים וניתוחים משחזרים, שעיקר עיסוקו היומיומי הוא כירורגיה פלסטית / אוקולופלסטיקה / פלסטיקה של העין.

אבחון קליני על ידי מומחה אוקולופלסטיקה

רופא עיניים פלסטיקאי מומחה בעל התמחות באוקולופלסטיקה יבצע בדיקה יסודית ומקיפה של העיניים לפני הניתוח.

בניתוחים קוסמטיים רבים ובייחוד בניתוחי עפעפיים / הרמת מצח יש חשיבות רבה למצב העיניים לפני הניתוח, והניתוח הקוסמטי צריך להיות מבוצע בהתאם למצב העיניים.

לדוגמה במקרים של עיניים יבשות יש צורך לבצע ניתוח שמרני על מנת לא להחמיר את התופעה לאחר הניתוח. במקרים אחרים לדוגמה בצניחת עפעפיים בהם ישנה הפרעה לכאורה בעפעף אחד, ישנה למעשה בעיה דו צדדית – רופא עיניים מומחה עפעפיים יוכל לאבחן ולתכנן את הניתוח בהתאם לבדיקה לצורך השגת תוצאות מיטביות.

 

אוקולופלסטיקאי מומלץ: כיצד בוחרים מנתח לניתוחים אסתטיים של העין?

שאל/י לגבי ההתמחות הספציפית של הרופא לגבי ניתוחים קוסמטיים, ומהו מספר הניתוחים שבצע בתחום אותו אתם מבקשים. אוקולופלסטיקאי בדומה לכל רופא אחר בונה מומחיות מתוך שעות ניסיון ושעות ותק. בשורה התחתונה, כמות הניתוחים משפיעה על רמת המומחיות.

לפני בחירת רופא עיניים אוקולופלסטיקה מומלץ לבצע פגישת היכרות, ולראות שנוצרת כימיה טובה בינך לבין הרופא וכן שכל השאלות שלך נענו באופן משביע רצון.

לעתים יש צורך בחוות דעת נוספת מרופא באותו תחום. והחשוב מכל וודא/י כי ההמלצות של הרופא נראות לך הגיוניות וסבירות, וכן שלך נוח עם ההסתכלות הכוללת של הרופא.

 

האם יש התמחות בניתוחי עפעפיים?

וודאי כי ישנה התמחות בניתוחי עפעפיים והיא נקראת אוקולופלסטיקה.

העפעף מורכב הרבה יותר מקפל עור (הוא מורכב מ 7 שכבות אנטומיות שונות) ויש לו תפקיד וסמיכות אנטומית הקשורים לשמירה על העין ומערכת הראיה.

ההתמחות הינה התמחות על של רפואת עיניים או פלסטיקה כללית והיא נמשכת כשנתיים (אני למשל בצעתי התמחות כזו במשך 3 שנים בארה"ב ובאוסטרליה רק לאחר שסיימתי את ההתמחות ברפואת עיניים בארץ).

מרבית המנתחים האוקולופלסטיקאים בארץ בצעו התמחות של לפחות שנה אחת בחו"ל, ובהתאם עבור ניתוח עפעפיים רופאים מומלצים יהיו גם בעלי התמחות שבוצעה מעבר לים.

חשוב כי ניתוח עפעפיים יעשה על ידי מומחה בתחום וכן אחד שבצע ניתוחים רבים. בתחום של אוקולופלסטיקה רופאים מומלצים הם מועטים יחסית במספר, לכן החיפוש לא יהיה ארוך.

יש יתרון למומחה עיניים עם התמחות על באוקולופלסטיקה לביצוע ניתוח עפעפים המלצות בצד, וזאת כי פלסטיקאי עיניים יתכנן את הניתוח באופן כזה שלא יפגע בעין (ישנן מחלות עיניים בהם יש לבצע ניתוח שונה, כדוגמה עין יבשה בהם יש להסיר עור ושריר במידה מבוקרת ואו צניחת עפעפיים).

בהצלחה! דר' בן סימון גיא

 

האם גם רופא עיניים יכול לנתח עפעפיים או שרק מנתח פלסטי?

שאלה טובה מאוד. ניתוחי עפעפיים עדיף שיתבצעו על ידי מומחה עפעפיים בעל ידע רב והבנה בניתוחי עיניים ובמחלות עיניים.

אוקולופלסטיקה – או פלסטיקה של העין הינה תת התמחות של רפואת עיניים המתבצעת במוסד מוכר בחו"ל ונמשכת בין שנה לשלוש שנים לאחר סיום התמחות עיניים.

בשל הסמיכות האנטומית של עפעפיים והעין הרי שמחלות עיניים שונות יכולות לתת ביטוי בעפעפיים ולהפך.

לדוגמה – צניחת עפעפיים בילדות הגורמת לעין עצלה, עיניים יבשות שיכולות להיות מוחמרות מתיקון צניחת עפעפיים, דלקות עיניים המושפעות ממחלות עפעפיים וכיו"ב.

מובן שרק לרופא עיניים מומחה ידע והבנה במחלות עיניים ועל כן יכול הוא לתכנן את הניתוח באופן כזה המתאים למצב העין.

 

בדיקה מלאה של העין כוללת משטח הדמעות חיונית לפני כל ניתוח עפעפיים וזו מובן שתעשה רק על ידי רופא מומלץ לניתוח עפעפיים

מנתח עיניים בעל תת התמחות באוקולופלסטיקה (אני למשל בצעתי התמחות כזו במשך שלוש שנים באוסטרליה ובארה"ב) מתעסק רק בניתוחים פלסטיים של עפעפיים ופנים עליונות, ומובן שעל פי רוב הניסיון שירכוש בתחום רחב יותר מרופא פלסטיקאי כללי המתעסק גם באזורים אחרים בגוף.

בארה"ב קיימת מגמה ברורה של ביצוע ניתוחי עפעפיים, מצח / גבות, ופנים מרכזיות (כל האזור סביב העיניים) על ידי רופא עיניים מומחה באוקולופלסטיקה.

מובן, שניתוח זה יכול להתבצע גם על ידי רופא פלסטיקאי כללי אשר עבר התמחות ספציפית באוקולופלסטיקה של לפחות שנה או שנתיים אך עליך לברר כי אכן לרופא אליו את פונה ישנה תת התמחות כזו.

באופן דומה אם תפני לרופא עיניים שמתעסק באוקולופלסטיקה מומלץ לברר את אופי תת ההתמחות אותה בצע (לצערי ישנם העוסקים בתחום ללא הכשרה מתאימה).

לבסוף האנטומיה של עפעפיים הינה מורכבת, ויש לבצע הערכה מדויקת של תפקוד שריר העפעף, מידת עודף העור, מנח הגבות (דינמי ביחס לעפעף), מצב העיניים, ומצב העפעף התחתון בטרם מתכננים ניתוח עפעפיים.

 

מובן, שידע רב בתחום זה הוא נחלתו של רופא אוקולופלסטיקה או פלסטיקה של העין.

לקביעת תור צלצלו לטלפון מספר 050-2971663 או באימייל clinicgbs@gmail.com

דילוג לתוכן